اوریگامی یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستیهای محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تا کردن کاغذ» است و تمام مدل‌های کاغذ و تا را دربردارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند. اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.

روباه کاغذی

خانۀ کاغذی میتواند محل گردآمدن علاقمندان به ساخت اوریگامی باشد و علاوه بر آموزش و تمرین ساخت انواع اوریگامی های ساده تا پیشرفته به پذیرش سفارش ساخت برای سازمان ها و رویداد های مختلف بپردازد و از این طریق به محلی برای کارآفرینی بدل شود.

مزایای ساخت اوریگامی

از دیرباز شناخته شده که اوریگامی کاربردهای فراوانی دارد مانند گسترش هماهنگی دست و چشم ، مهارت های متوالی ، مهارت های تمرکز ، صبر و تحمل ، مهارت های فضایی زمانی ذهن ، استدلال ریاضی و غیره. اما بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده روی مغز و کار دکتر کاترین شوماکوف و یوری شوماکوف ، زمانی که هردو دست مشغول فعالیت هستند ، نیرو محرکه انگیزه گرایش به فعالسازی بخش زبان مغز دارد.


خلاقیت

تقویت تجسم سه بعدی


در اوریگامی درک فضایی و سه بعدی اجسام تقویت می‌شود؛ به عنوان نمونه مفاهیمی که در طراحی سازه‌ها‌ی تلسکوپی و یا صندلی تا شو به کار می‌رود، همان مفهومی است که در ساخت اوریگامی از آن استفاده می‌شود.خانه کاغذی

ایده دفترهای طراحی موضوعیحتما این به این مطلب هم سربزنید: ایده دفترهای طراحی موضوعی
حتما برای شما هم پیش آمده است که بخواهید اشکال کوچک و ساده ای را نقاشی کنید ولی هیچ ایده ای نداشته باشید که باید از کجا شروع کرد؛ ایدۀ دفتر طراحی الگویی-موضوعی میخواهد به فراگیری نقاشی آسان کمک کند و هدفش ایجاد حس خوب و یادگیری چند الگوی سادۀ نقاشی برای همه است.

تقویت هوش

اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هر دو نیمکره مغز مربوط می‌شود. ساخت اوریگامی به هر دو دست نیاز دارد؛ به همین دلیل تمرین اوریگامی ورزش مغز محسوب شده و با توانمند کردن هر دو نیم کره مغز، به حل مسائل پیچیده کمک می‌کند.


تقویت دقت و مهارت پیروی از دستور العمل ها


برای ساخت مجسمه‌های کاغذی با روش اوریگامی، یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله به مرحله و بدون امکان جهش یا حذف مرحله قبلی تا شود و نیازمند پیروی از دستور العمل کار با دقت زیاد می‌باشد. این مهارتی است که در بسیاری از مراحل زندگی برای بزرگسالان لازم است.

تقویت تمرکز و کمک به مهار استرس


اوریگامی می‌تواند به صورت یک فعالیت در تنهایی یا درجمع انجام شود و تا کردنهای مکرر و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص باعث رها شدن از استرس و تنشهای روزانه و رسیدن به آرامش در روند انجام اوریگامی شود.

کمک به آموزش درس ریاضی


پرنده کاغذی

مفاهیم هندسی و ریاضی مانند تبدیل شکل مربع به مثلث با یک تا، آموزش مفهوم تقارن و مسائل پیچیده‌تر تا سطح دانشگاه از طریق اوریگامی قابل آموزش است. اوریگامی به جذاب کردن تدریس درس ریاضی و هندسه کمک می‌کند.

کمک به هماهنگی چشم‌ها و دستها

در اوریگامی لازم است دستها و چشمها با هماهنگی کامل با هم کار کنند و این یک مهارت مهم در دسته بزرگی از مهارت‌ها همانند نواختن ساز یا رانندگی کردن می‌باشد. در نهایت اوریگامی فعالیتی مثبت است که به حداقل امکانات و فضا نیاز دارد و نتیجه کار به سرعت در قالب یک مجسمه کاغذی به دست می‌آید.

چمد نمونه آموزش ساخت اوریگامی

 گل گاغذی

کاردستی

خلاقانه

هنر


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط