• حداقل سرمایه : 0 تومان
  • زمان بازدهی: طولانی مدت
  • بازار هدف : کودک - نوجوان - جوان - میانسال - سالمند
روانشناسان می‌گویند که تلاش برای سرکوبی افکار مزاحم باعث تسلط و ماندگاری بیشتر آن افکار در ذهن انسان می‌شود. مغز معمولاً تمایلی به فراموش کردن موضوعات ندارد، به همین دلیل هر چقدر بیشتر سعی در فراموشی موضوعی کند، بیشتر با فکر به آن موضوع درگیر می‌شود.

همه افراد گاهی با هجوم افکار مزاحم رو به‌ رو می‌شوند، اما آنچه باعث می‌شود کنترل ذهن دشوار شود، اضطراب است، زیرا اضطراب واکنش‌های ناخوشایند دیگری را سبب می‌شود. تلاش فرد مضطرب برای انحراف ذهن باعث می‌شود افکار با شدت بیشتری به ذهن او بازگردند. اضطراب همچنین به تولید افکار مزاحم دیگر کمک می‌کند. بنابراین بهترین راه در درجه اول، کنترل اضطراب است.

افکارمدیریت استرس و روشهای کاهش استرس


دکتر دانیل وگنر  (Daniel Wegner)، روانشناس آمریکایی، پژوهش‌های گسترده‌ ای درباره افکار مزاحم انجام داده و به این نتیجه دست یافته است که گریز از افکار مزاحم به پایداری آن در ذهن دامن می‌زند. به عبارت دیگر هر چقدر تلاش بیشتری برای فراموشی یا سرکوب افکار ناخوشایند انجام گیرد، تردد آن افکار در ذهن بیشتر می‌شود.


همه افرادی که دچار مشکل اضطراب هستند، باید به طریقی با افکار مزاحم خود کنار بیایند. افکار مهاجم و ناخوانده، افکاری ترسناک هستند از اتفاقاتی که ممکن است برای خود فرد یا کسانی که برای فرد مهم‌ هستند بیافتد. به نظر می‌رسد این افکار از جایی خارج از کنترل افراد می‌آیند و محتوای آنها به ظاهر غریب و تهدیدآمیز است. محتوای افکار شما نامربوط است و برای کنار آمدن با آنها باید رویکردی متناقض داشته باشید. اگر بخواهید به هر ترتیبی درگیر افکارتان شوید، روی بیرون کردن آنها از ذهنتان پافشاری کنید و یا تغییری در رفتارتان برای دور ماندن از آن به وجود بیاورید،  این تهدیدها فقط آن افکار را قوی‌تر خواهد کرد.


ایده استارتاپی جلوگیری از خشونت حتما این به این مطلب هم سربزنید: ایده استارتاپی جلوگیری از خشونت
امروزه به دلیل افزایش حجم کار و مشغله های زندگی اکثر مردم عصبی شده اند و نسبت به وقایع واکنش‌های خشونت آمیزی نشان میدهند. خشونت مسأله‌ای است که تمام جوامع، به نوعی با آن در ارتباط هستند وهر روزه اخبار زیادی در این موارد شنیده می‌شود. گاهی این خشونت‌ها باعث مرگ‌، آسیب‌ها و صدماتی میشود. شناسایی عوامل شکل‌گیری خشونت درافراد بسیار موثر است و راهکارهای بیشتری برای جلوگیری از خشونت به ما نشان میدهد. برنامه‌ریزی دقیق در زمینه پیشگیری از خشونت در هر جامعه ضروری است.

کارهایی که نباید انجام دهید: 

به هیچ طریقی درگیر این افکار نشوید.

سعی کنید این افکار را از ذهنتان بیرون کنید.

سعی کنید به دنبال معنای این افکار باشید.

خودتان را قانع کنید که هیچوقت آن کارها را انجام نخواهید داد.

رفتارتان را طوری تغییر دهید که از احتمال وقوع آن افکار دور باشد.

افکار مزاحم

کارهایی که باید انجام دهید:

سطح اضطرابتان را تشخیص داده و مراقب بالا و پایین رفتن آن باشید.

سعی کنید بدون پنهان کردن آن افکار، آنها را در ذهنتان نگه دارید. خودشان به خودی خود از ذهنتان بیرون خواهند رفت.

روی کنترل اضطرابتان در آن لحظه تمرکز کنید. 

تنفس عمیق نیز می‌تواند کمکتان کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط