همه میدانیم که انداختن زباله به سطل های زباله و خودداری از پخش زباله در سطح شهر و طبیعت مدت هاست تبدیل به مساله شده و مسئولین و رسانه ها تلاش های موفق و ناموفقی برای برطرف کردن این مساله داشتند؛ اما نهایتا مردم و سازمان های مردم نهاد و دوست دار محیط زیست تصمیم گرفتن به جای ترویج فرهنگ زباله نینداختن در سطح شهر و طبیعت فرهنگ جمع آوری زباله را ترویج کنند نتیجه اش هم بسیاری از تورهای محیط زیستی شد که در آن افراد با رعایت مسائل بهداشتی به جمع آوری زباله ها اقدام میکنند؛ اما آیا تمام راه های پیشگیری را امتحان کرده ایم؟

تبدیل زباله به کوپن

تبدیل مواد بازیافتی به آثار هنری ایده جالب کسب و کار

این ایده برگرفته از یکی از اقدامات دولتی پکن جهت ترویج فرهنگ انداختن زباله به سطل زباله است. در برخی نقاط پکن اطراف سینما ها دکه هایی قرار دارند که شما به ازای هر بطری آبی که در آن ها بیندازید یک بلیط سینما دریافت میکنید. این ایده خلاقانه پتانسیل خوبی برای گسترش و پرداخت دارد.

بازیافت زباله

شرکت مشاوره‌ی سبزحتما این به این مطلب هم سربزنید: شرکت مشاوره‌ی سبز
هزاران خدمات وجود دارد که این پایگاه میتواند ارائه کند و همزمان با پیشبرد اهداف محیط زیستی خود، کسب درآمد کند!

این دکه ها میتوانند در محل های شلوغ و پر رفت آمد شهر نصب شوند و خدمات متفاوتی ارائه دهند؛ افرد به ازای انداختن هر بطری آب داخل دستگاه انتخاب کنند چه کوپنی میخواهند و مانیتوری جلوی آن ها نشان دهد که هر بطری آب شامل چند کوپن و به چه ارزشی میشود و حالا شما کدام کوپن را انتخاب میکنید؟ تئاتر، سینما، کنسرت، شهربازی، پارک آبی یا...

مثلا من به تازگی از سینما خارج شده ام و پنج نفر همراهم هرکدام یک بطری آب یا آبمیوه همراه دارند؛ پشت دکه می ایستم و به ازای بطری خودم یک کوپن ده درصدی تخفیف بلیط سینما دریافت میکنم. حالا اگر بخواهم تخفیف بیشتری بگیرم بطری بقیه را هم میگیرم و داخل دستگاه میاندازم و نهایتا 6 کوپن ده درصدی دریافت میکنم که این یعنی 60 درصد تخفیف برای خرید بلیط سینما! قطعا راهکاری لذت بخش تر از این برای خلاص شدن از شر زباله ها و بازیافت آن ها وجود ندارد.
ایده تبدیل زباله

جمع آوری پلاستیکهای اقیانوس ها با ایده طراحی ربات

این دکه ها از آن جایی که افراد را به صورت شخصی درگیر مساله میکند و آن ها را با مامورین بازیافتی درگیر نمیکند و در فشار و اجبار قرار نمیدهد بلکه آن ها را برای عملی تشویق میکند؛ انداختن زباله در سطل زباله را تبدیل به یک عادت و مسئولیت شخصی میکند و از طریق شیوه های روانشناسانه آن هارا آمادۀ انجام دادن این عمل در هر موقعیتی میکند و بعد از مدتی مردم دیگر برای انداختن زباله منتظر جایزه و خدمات نیستند بلکه به آن عادت کرده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط