گياهان برای داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمایش شبانه، ميزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند. برای توليد و پرورش تجاری گياهان با کيفيت بالا و در تمام طول سال بايد شرايط محيطی مطلوب مهیا شده و عوامل خسارت زا نظير آفات و بیماری ها، باد، طوفان های ويرانگر، سرما و يخبندان کنترل شوند.

گلخانه محیطی است که به راحتی می توان در داخل آن شرایط محیطی را تحت کنترل درآورد و به صورت مطلوب گیاهان را پرورش داد. امروزه، با توجه به نياز روزافزون بازار، چه از نظر توليد گل و گياهان زينتی و چه از نظر سبزيجات و صيفی جات خارج از فصل، تولیدات گلخانه ای، به يکی از سود آورترين بخشهای کشاورزی تبديل شده است که البته سرمايه گذاری اوليه فراوانی را نيز می طلبد. با توجه به سرمايه گذاری زيادی که در اين زمينه صورت می گيرد فقدان مديريت صحيح در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره وری مناسب از سرمايه و امکانات خواهد شد.


احداث گلخانهایده اقتصادی تولید و پرورش آلوئه ورا

برای راه اندازی گلخانه باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید که مهم‌ترین آن، گرفتن مجوز است. برای گرفتن مجوزوجود تجهیزات اساسی برای گلخانه ضروری است. این تجهیزات بیشتر مربوط به موضوع کنترل دما و آب رسانی گلخانه است. 

کشت میوه


ایده های کم هزینه و پولساز از طریق کشاورزیحتما این به این مطلب هم سربزنید: ایده های کم هزینه و پولساز از طریق کشاورزی
کشاورزی یکی از پر سودترین کسب و کارهای جهان است و برای اجرا به هزینه کمی نیاز دارد، کسب و کار کشاورزی به نوبه خود، یک کار سودآور است. با افزایش بیکاری، جوانان زیادی از کشاورزی استقبال کرده اند، در صورتی که کشاورزی قبلا یک کار پیش پا افتاده به نظر می رسید. کشاورزی نیاز به مدرک خاصی برای شروع ندارد، ولی برخی از افراد زمانی را برای بادگیری پیچیدگی های کسب و کار کشاورزی صرف می کنند.

اگرشما هم عاشق راه اندازی یک گلخانه هستید، اما سرمایه کافی برای تاسیس یک گلخانه بزرگ را ندارید میتوانید از فضا‌های کنار افتاده‌ای مانند حیاط یا پشت بام استفاده کنید. این روش دارای صرفه اقتصادی برایتان باشد. بسته به هزینه راه اندازی گلخانه و نیاز شهر خود ، همچنین نسبت به علاقه خود و کشش بازار می توانید گلخانه های متفاوتی راه اندازی کنید مانند گلخانه پرورش گل های زینتی، گلخانه پرورش کاکتوس، گلخانه پرورش آلوئه ورا، گلخانه کاشت توت فرنگی، گلخانه کاشت زعفران، گلخانه کاشت خیار و گوجه، گلخانه سبزیجات ، گلخانه انواع صیفی جات، گلخانه پرورش قارچ، گلخانه پرورش گیاهان دارویی.

کاشت گیاهان

تولید اسانس های گیاهی، ایده خلاقانه کسب و کار

یکی دیگر از هزینه های راه اندازی گلخانه تهیه بذر و نهال می باشد. شما می توانید برای هر کدام از نهال ها یا بذر ها یک گلدان تهیه کنید و آنها را درون گلدان بکارید ولی این گزینه فقط در مورد گل های زینتی و کاکتوس ها به صرفه خواهد بود، اگر محصول شما مثلا خیار یا گوجه می باشد بهتر است آنها را در خاک بکارید.

گلخانه

کاشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط