یکی از مسائلی که زیاد بهش پرداخته نشده است و می تواند مردم را ترغیب به جمع آوری زباله ها کند، مسأله بازیافت است که هنوز خیلی ها به این باور نرسیده اند که میتوان زباله ها را به مواد قابل استفاده تبدیل کرد و حتی درصد کمی هم که به این باور رسیده اند، هیچ تلاشی در این زمینه نمیکنند.

بازیافت یعنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید همان کالا یا کالاهای دیگ است. مثلا برای تولید کاغذ نیازی نیست تعداد زیادی درخت که از مهمترین منابع طبیعی زیست محیطی ما محسوب می شنوند، قطع شوند؛ بلکه می توانیم به راحتی با استفاده از کاغذ، مقوا یا روزنامه های باطله، کاغذ مورد نیاز خودمان را تولید کنیم.

ایده های خلاقانه

یکی از ایده های کسب و کار و همچنین هنری و خلاقانه ایده تبدیل مواد بازیافتی به آثار هنری و فروش آنهاست. در واقع تبدیل زباله به اثر هنری؛ هنریست که از مواد بی‏مصرف، دور ریزها و ضایعات؛ که اغلب فلزات و ماشین‏آلات از رده‏خارج را شامل می‏شود؛ اثر هنری ساخته می‌شود. هنرمندان معاصر با رسانه‏های مختلفی، ازجمله نقاشی، مجسمه‏سازی، پرفورمنس، چیدمان، معماری، صنایع‏دستی، طراحی لباس، بدلیجات، از زباله به عنوان مواداولیه در ساخت اثر خود بهره برده‏اند؛ که گاه نشانه اعتراض خود به اوضاع اجتماعی یا صنعتی بوده‏ است و دورریزها را وسیله‏ای ارزان و در دسترس برای خلق آثار خود می دیدند.

آثار هنری

یک هنرمند می‌تواند با استفاده بهینه و خلق آثار هنری و ایجاد اثر هنری از مواد بازیافتی کمک شایانی به حفظ محیط زیست کند و با این کار، نگاه مردم نسبت به زباله‌ها تغییر می‌کند و یک اتفاق خوب رقم می‌خورد.

ایده تبدیل زباله به کوپنحتما این به این مطلب هم سربزنید: ایده تبدیل زباله به کوپن
همه میدانیم که انداختن زباله به سطل های زباله و خودداری از پخش زباله در سطح شهر و طبیعت مدت هاست تبدیل به مساله شده و مسئولین و رسانه ها تلاش های موفق و ناموفقی برای برطرف کردن این مساله داشتند؛ اما نهایتا مردم و سازمان های مردم نهاد و دوست دار محیط زیست تصمیم گرفتن به جای ترویج فرهنگ زباله نینداختن در سطح شهر و طبیعت فرهنگ جمع آوری زباله را ترویج کنند نتیجه اش هم بسیاری از تورهای محیط زیستی شد که در آن افراد با رعایت مسائل بهداشتی به جمع آوری زباله ها اقدام میکنند؛ اما آیا تمام راه های پیشگیری را امتحان کرده ایم؟

با حضور در نمایشگاه ها و عرضه این آثار در معرض دید مردم سبب رونق بازار فروش این آثار هنری شده و مورد استقبال علاقمندان به هنر میگیرد، با گرفتن سفارشات تولید این آثار هنری، درآمدزایی هم میتوان داشت و این حرفه میتواند منبع درآمد خوبی باشد.

بازیافت زباله

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط