امروزه هر محصولی که برای انسان طراحی شده است باید توسط انسان قابل استفاده باشد. به بیان ساده تر هر چیزی که باعث میشود بتوانید از یک محصول استفاده کنید را رابط کاربری میگوییم.

سازنده سایت های آنلاین و آفلاین بسیاری برای راحتی عموم مردم و کاهش هزینه های ساخت وب سایت کار میکنند. یکی از ایده های جالب و البته خلاقانه که افراد میتوانند با آن کسب در آمد کنند ایده طراح رابط کاربری سایت است. برخلاف اینکه عده ای تصور دارند که طراحی رابط کاربری وظیفه گرافیست است باید گفت که هرچند کارشناسان گرافیک در طراحی سایت، اپلیکیشن موبایل و فروشگاه اینترنتی نقش مهمی دارند ولی وظیفه گرافیست طراحی UI نیست.

رابط کاربری

طراحی رابط کاربری زیرمجموعه گرافیک است و گرافیست به طراحی طرح های دیداری می پردازد که یک هنر است. اما طراحی رابط کاربری یک علم است که فرم ها را برای کاربر ساده سازی کرده پیام ها را درمقابل چشم او نمایش می دهد و محل قرارگیری دکمه ها را مشخص می کند.


ایده خلاقانه طراح گرافیستحتما این به این مطلب هم سربزنید: ایده خلاقانه طراح گرافیست
امروزه شرکتهای مختلف برای تبلیغات و کارهای خود به گرافیست نیاز دارند و این امری ضروری برای آنهاست. اغلب آنها فردی را استخدام میکنند تا کارهای آنها را انجام دهد. گرافیست در واقع کسی است که بر مبنای سفارشی که به او می دهند و با تکیه بر هنر خود، ایده ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می دهد. گرافیست میتواند در استخدام شرکتی باشد یا به صورت شخصی یا همان پروژه ای کار کند. در دهه ۱۹۷۰ این حرفه به قدری اهمیت و رشد پیدا کرد که در نهایت طراحی گرافیک به بخشی از دنیای تجارت پول تبدیل شد.

طراحی رابط کاربری بر ظاهر هنری و زیبا تمرکز ندارد بلکه تمام تلاش خود را به کار می بندد که ساده ترین راه برای همراه ساختن کاربران با سایت و مشاهده صفحات مورد انتظار را فراهم آورد. طراح جهت طراحی رابط کاربری باید مهارت های گرافیکی و استفاده از نرم افزارهای گرافیکی را به خوبی داشته باشد. تا حدی از زبان برنامه نویسی مطلع باشد این به آن معنا نیست که طراح رابط کاربری باید به اندازه طراحی سایت برنامه نویسی بداند اما باید از اصول کلی آن مطلع باشد تا بتواند با برنامه نویسان تعامل خوبی برقرار کند.

طراحی سایت

کاربر هنگام مراجعه به هر سایت هدف مشخصی دارد که در طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن لحاظ شده است بنابراین در طراحی رابط کاربری باید اصل سادگی را رعایت کنید و بکوشید نیاز کاربر از مراجعه سایت را در سریعترین و راحت ترین شکل ممکن بر طرف سازید. مخاطب شناسی در طراحی سایت بسیار مهم است شما می بایست مخاطب سایت را به خوبی بشناسید و اهداف کاربر را با اهداف خود منطبق کنید. سایت های مشابه و رقیب خود را به دقت بررسی کنید نظر مخاطبان را جویا شوید و با آشنایی دقیق از نقاط ضعف و قوت آن ها تمرکز خود را بر طراحی رابط کاربری مناسب با کمترین نقاط ضعف استوار کنید.

به این ترتیب مزیت های رقابتی شما در مقابل سایت های دیگر به شکل چشم گیری افزایش یافته و موفقیت آینده سایت و اپلیکیشن شما را تضمین می کند.

طراح رابط کاربری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط