• حداقل سرمایه : 100000000 تومان
  • زمان بازدهی: طولانی مدت
  • بازار هدف : جوان - میانسال - سالمند
هنر خاتم کاری، یکی از هنر‌های دستی با سابقه‌ای دیرینه است. خاتم ترکیبی از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت است که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف ساخته می‌شود.

هنر خاتم کاری یکی دیگر از هنر‌های دست و از هنر‌های ظریف ایرانی با سابقه‌ای دیرینه است که دارای ارزش زیادی در بین ایرانیان و حتی توریست می باشد. خاتم، ترکیبی از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت است که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف ساخته می‌شود.


هنر خاتم کاری هم مانند هنر‌های دیگر، بسیار ظریف و پرکار بوده و سازنده‌ی آن باید از دقت و حوصله‌ی زیادی برخوردار باشد. در خاتم کاری هرچه طرح‌ها ریزتر باشند، خاتم مرغوب‌تر و با ارزش‌تر است.


خاتم کاری

نقاشی روی صدف ایده هنری و خلاقانه


خاتم کاری، یک ایده خلاقانه ، هنری و جذاب است که طرفداران زیادی دارد. اگر شما نیز به این حرفه علاقه دارید، این ایده برای شما بسیار مفید خواهد بود.


در ساخت یک قطعه خاتم کاری شده، از مواد بومی زیاد استفاده می شود. از چوب های گردو، آبنوس، عناب، نارنج، کبوده و انواع استخوان مانند استخوان عاج فیل، استخوان شتر و نیز مفتول های فلزی مثل: برنج، آلومینیوم و نقره نیز استفاده می شود. یک قطعه خاتم کاری شده مانند سایر محصولات صنایع دستی، دارای ویژگی خاصی می باشد که مبین کیفیت و اصالت آن می باشد.


خاتم سازی شامل عملیاتی از قبیل طراحی خاتم، تهیه مواد و مصالح و برش مصالح اولیه ترکیب و ایجاد گل و در نهایت ساخت قامه و برش آن و تهیه لایه خاتم است.


طراحی کفش ایده خلاقانه و هنریحتما این به این مطلب هم سربزنید: طراحی کفش ایده خلاقانه و هنری
خیلی از افراد به دنبال کاری هستند که بتوانند از آن لذت ببرند. طراحی کفش یکی از رشته های هنری و مورد علاقه بسیاری از افراد است اما نمیدادند که چگونه این کار را شروع کنند.

خاتم شامل طراحی زیرسازی، طراحی چسباندن لایه های خاتم بر روی زیرکار، پرداخت و جلا کاری اشیای خاتم کاری است.

ایده خاتم کاری

ایده نقاشی روی چرم در منزل 


صاف بودن سطح کار و خالی نبودن هیچ جای خاتم، یکنواخت بودن رنگ و مصالح به کار رفته در ساخت خاتم، عدم تغییر در رنگ و شکل، ترمیم کاری ها و بتونه کاری هایی که در سطح کار مشخص نباشند، قرینه بودن تمامی گل ها و اشکال درسطح کار و زوایا و اضلاع، دقیق و مهندسی بودن اساس و ساختمان طرح، از ویژگی های یک خاتم کاری خوب است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

John Doe
سعید احمدی
  • 1398/11/09 21:54:30

چقدر وسایل قشنگی میشه درست کرد با این ایده

John Doe
رضا شیری
  • 1398/10/16 04:20:13

من خیلی خوشم اومد واقعا عالیه

ایده های مرتبط